Aquapónia je nový technologický systém, ktorý spája chov rýb s pestovaním zeleniny. Ryby poskytujú hnojivo rastlinám a rastliny čistia vodu rybám. Nepoužívajú sa žiadne umelé hnojivá ani iná agrochémia. Systém šetrí až 95 % vody oproti iným spôsobom pestovania.
Produkcia je úplne nezávislá na počasí a klíme, naviac je celoročná. Produkty sú veľmi zdravé, nutrične hodnotné a výnosy sú neporovnateľné s konvenčným poľnohospodárstvom.
Jedná sa o uzatvorený kontrolovaný cyklus s umelým osvetlením, cirkuláciou vzduchu a vodným okruhom s filtráciou.
1
Rastliny
Rastliny primárne čistia vodu, aby sa mohla vracať naspäť k rybám. Koreňový systém rastlín vytvára vo vode hustú sieť mikrokorienkov, ktoré veľmi efektívne absorbujú všetky látky potrebné pre zdravý rast rastliny. Zároveň z vody odstraňujú dusíkaté látky, ktoré by vadili rybám. Rast rastlín je vďaka dostatku živín a presne nastaveným podmienkam až o 30 % rýchlejší než v pôde.
2
Ryby
V aquapónickom cykle ryby svojimi výkalmi zaisťujú výživu pre rastliny. Živočíchy vždy poskytovali hnojivo rastlinám a rastliny vždy slúžili ako potrava pre živočíchy. Dnešné poľnohospodárstvo na tento princíp pozabudlo a skoro sa ukáže, že to nebolo múdre. Rozdiel oproti umelým hnojivám je predovšetkým v množstve mikroelementov. Zatiaľ čo umelé hnojivá sú založené predovšetkým na NPK, živný roztok v aquapónii obsahuje viac než 50 prvkov a organických zlúčenín. Rastliny sú jeho prostredníctvom zásobované bohatou škálou živín, čo sa odráža na ich vitalite a nutričnej hodnote.
3
Baktérie
Baktérie zaisťujú vznik živného roztoku pre rastliny. K prvému bakteriálnemu rozkladu dochádza v črevách rýb, potom prebieha druhý, dvojfázový bakteriálny rozklad v záchytných filtroch a až potom sa z neho stane hnojivo pre rastliny. Tento roztok vzniká rovnako prirodzene ako v prírodných ekosystémoch a naviac sa jedná o univerzálny roztok, ktorým rastliny nemôžu byť prehnojené.
PRÍLEŽITOSŤ
Chcete vedieť viac o aquapónii, kúpiť si aquaponické produkty, investovať do odvetvia, alebo sa stať jedným z nás?
ZISTITE VIAC