Bežný deň pracovníka aquapónickej farmy

11. 9. 2019

Zaujímalo Vás niekedy, ako vyzerá taký deň na farme s aquapónickou prevádzkou? Dovoľte mi, aby som sa Vám pokúsil priblížiť, aké činnosti je treba vykonať. Najskôr zistíte, že sa nejedná o nič záhadného a nezrozumiteľného. Práve naopak.

Ako teda bežný deň pracovníka aquapónickej farmy vyzerá?

Prioritné je každé ráno preveriť kvalitu. To znamená, urobiť bežné rozbory vody, zistiť ich pH, množstvo amoniaku, dusičnanov a dusitanov. Musí sa skontrolovať teplota vody, vzduchu a vzdušná vlhkosť.

Meranie pH sa bežne vykonáva dvoma spôsobmi. Prvým je použitie indikátorových pásov. Ich výhodou je nízka obstarávacia cena. Nevýhoda ale spočíva vo veľmi nepresnom meraní. Výkyv aj len desatinného miesta zohráva v aquapónii veľkú úlohu, a preto je taký typ merania riskantný. Druhou možnosťou je zakúpenie digitálneho pH metra. S ním je meranie veľmi presné, ale po čase sa musí prístroj prekalibrovať a jeho obstarávacia cena je rozhodne vyššia.

Môj názor je, že v tomto prípade šetrenie nie je na mieste a odporúčam rovno kúpiť kvalitný pH meter. Inak by mohlo dôjsť k nehode, ktorá Vás môže pripraviť o celú produkciu, a konečné škody by mohli byť vyššie než cena kvalitného pH metra.

Amoniak, dusitany a dusičnany sa dajú merať chemickými reakciami. K tomuto typu merania nie je potrebné laboratórium. Jediné, čo Vám stačí, sú malé testery na jednotlivé zlúčeniny. Bežný postup je taký, že sa určité množstvo testovanej vody zmieša s chemickými zlúčeninami a počká sa na reakciu. Výsledok sa vyhodnotí podľa priloženého návodu s farebnou škálou.

Malá poznámka – pokiaľ sa voľný amoniak nachádza vo vodnom prostredí, ryby nie sú schopné vylúčiť svoj vlastný a dochádza tak k ich otrave. Amoniak je pre ryby toxický, a preto je treba jeho hodnoty udržovať na nule. V prípade, že vyskočí na vyššie číslo, máme dve možnosti: 1) Znížime kŕmnu dávku. Pri kŕmení rýb stúpa úroveň amoniaku. (Je to rovnaké, ako keď sú v akváriu mŕtve ryby. Práve kvôli uvoľňovaniu amoniaku ich musíme odstrániť. Podobne je to aj s kaziacim sa krmivom.) 2) Zvýšime účinnosť nitrifikácie (napríklad pridaním baktérií). Potom skontrolujeme, či je všetko v norme a skontrolujeme ryby. Ak sú aktívne a vyzerajú zdravo, je všetko v poriadku.

Meranie teploty vzduchu a vlhkosti je možné pomocou bežne dostupných meračov. Kvôli vysokej vzdušnej vlhkosti je lepšie vybrať vode odolné prístroje. Teplotu vody meriame teplomerom. Osobne nedám dopustiť na klasický kvapalný, ale ani digitálny nemusí byť úplne k zahodeniu.

Teraz prichádza na rad bežná starostlivosť o systém. Je treba skontrolovať zdravotný stav rastlín a rýb. Ryby musia vykazovať fyzickú aktivitu a byť na pohľad vitálne. O rastlinách, ich ochoreniach a škodcoch sa budeme baviť v pripravovanej relácii „Aquapónický rastlinolekár“.

Nasleduje zber a príprava sadeníc. V prípade, že rastlinnú produkciu pozbierame, je nutné doplniť nové sadenice. Tu hrá hlavnú úlohu správne naplánovanie a načasovanie výsadby jednotlivých rastlinných druhov. Predsa len, dospelý šalát spotrebuje oveľa viac živín než mladá sadenička. Pokiaľ by sme teda pozbierali celú úrodu naraz, dochádzalo by k nedostatočnému odčerpaniu živín, nebola by zaistená dôkladná filtrácia vody, a to by v najhoršom prípade mohlo mať za následok úhyn rýb.

V nasledujúcom článku sa bližšie pozrieme na moje zoznámenie a prvé skúsenosti s aquapóniou a výstavbou outdoorových systémov.

Aquaponic is the Answer
- Kristián Božik

ĎALŠIE ČLÁNKY

VŠETKY ČLÁNKY
calendar-fullcrossmenu