Čo je to akvapónia a ako funguje?

Farmy

Čo je to akvapónia a ako funguje?

Akvapónia je systém, ktorý sa zakladá na prirodzenom kolobehu hnojív v prírode: zvieratá poskytujú výživu rastlinám a rastliny zase zvieratám. Na rozdiel od prírody je tento systém v pokročilej akvapónii kontrolovaný. Akvapónia je hrdou alternatívou k tradičnému poľnohospodárstvu, ktorá má veľkú perspektívu.

Princípy akvapónie

Akvapónia je unikátny technologický systém, ktorý spája chov rýb s pestovaním zeleniny. Ryby poskytujú hnojivo rastlinám, prospešné baktérie z neho pomáhajú vyrobiť živný roztok a rastliny potom čistia vodu rybám. Nepoužívajú sa žiadne umelé hnojivá ani agrochémia. Systém šetrí až 95 % vody oproti iným spôsobom pestovania.

Akvaponická produkcia je úplne nezávislá od počasia a klímy, navyše je celoročná. Produkty sú veľmi zdravé, nutrične hodnotné a výnosy sú neporovnateľné s konvenčným poľnohospodárstvom

VÝHODY AKVAPÓNIE

  • Na pestovanie rastlín nie je potrebná pôda

  • Minimálne nároky na množstvo spotrebovanej vody oproti konvenčnému poľnohospodárstvu (až 95 % úspora vody)

  • Indoorové farmy nie sú závislé od ročného obdobia a výkyvov počasia – využívajú sa teda celoročne

  • Absencia umelých hnojív a chemických postrekov

  • Vysoká kvalita potravin, ktorá je daná vysokým obsahom vitamínov, stopových prvkov a vysokými nutričnými hodnotami

  • Vyššie výnosy oproti konvenčnému poľnohospodárstvu

  • Akvaponické farmy produkujú minimum odpadu

Akvaponické ryby

Ryby zohrávajú v akvaponickom systéme hlavnú úlohu. Ich organický odpad totiž slúži ako dokonalé hnojivo pre akvaponické rastliny. Pozrite sa, aké druhy sladkovodných rýb chováme a v akých podmienkach u nás na akvaponických farmách žijú.

Akvaponické plodiny

V akvapónii možno vypestovať až 80 druhov listovej, plodovej a koreňovej zeleniny. Na našich akvaponických farmách pestujeme predovšetkým listovú zeleninu a bylinky. Skúmame aj sladkovodné riasy a microgreens. Pozrite sa, aké druhy akvaponických rastlín pestujeme.

Naše akvaponické farmy a technológie

Existujú tri základné akvaponické systémy: NFT, DWC a MB. Každý z nich sa hodí pre iný typ farmy a produkcie. Všetky tri využívame na svojich akvaponických farmách, na ktorých spájame najmodernejšie technológie s najnovším výskumom, to všetko s ohľadom na životné prostredie. Viac sa dozviete v našom videu.

6 DÔVODOV, PREČO VERIŤ AKVAPÓNII

Akvapónia je budúcnosť poľnohospodárstva. Oproti tomu konvenčnému má mnoho výhod. Pozrite sa na šesť najväčších.

Výhody akvapónie oproti tradičnému poľnohospodárstvu

Akvaponické pestovanie potravín je jednoduchšie, zdravšie a efektívnejšie než tradičné poľnohospodárstvo. Je bez chémie, nemusí sa zalievať, funguje aj v zime a ľudia s ním majú menej práce.

Úspora priestoru

Úspora energie

Nezávislosť od podnebia

Rýchly rast rastlín

Bez zalievania

Zdravé stravovanie

Prezrite si akvaponickú farmu spoločnosti Future Farming Kaly

Akvaponická, ekologická, výskumná a edukačná – taká je naša farma v Kaloch severne od Brna. 

Zameriavame sa tu na chov pstruha dúhového a v rastlinnej časti pestujeme listovú zeleninu, bylinky a microgreens. Indoorová časť farmy poskytuje úrodu celoročne.

Spoločnosť Future Farming ponúka technológie moderného poľnohospodárstva

ZAPOJTE SA

Mohlo by vás zaujímať

Future Farming v médiách

Myslite globálne, konajte lokálne

Zapojte sa do komunity moderného poľnohospodárstva 21. storočia. Prispieť k lepšej budúcnosti našej Zeme môžete aj vy. Je to jednoduché.