Čo je to hydropónia a ako funguje?

Farmy

Čo je to hydropónia a ako funguje?

Hydropónia je jednoduchý, čistý a moderný spôsob pestovania rastlín. Rastliny sa pestujú bez pôdy, v živnom roztoku, čo má mnoho výhod – napríklad veľkú úsporu vody oproti konvenčnému poľnohospodárstvu. Hydroponicky možno vypestovať takmer všetko: zeleninu, ovocie, bylinky, izbové rastliny aj kvety.

Princípy hydropónie

Hydropóniu vynašli starí Egypťania, ide teda o stáročiami preverený spôsob pestovania potravín. V riadenej a kontrolovanej modernej hydropónii treba dodávať do vody hnojivá, aby mal živný roztok potrebné látky na výživu rastlín.

Hydroponická produkcia je úplne nezávislá od počasia a klímy, navyše je celoročná, efektívna a rýchla. Produkty sú veľmi zdravé, nutrične hodnotné a výnosy sú neporovnateľne väčšie v porovnaní s konvenčným poľnohospodárstvom.

VÝHODY HYDROPÓNIE

  • Na pestovanie rastlín nie je potrebná pôda, len substráty

  • Nízka spotreba vody a ľahšie dávkovanie živín

  • Dokonalá kontrola výživy rastlín kvalitnými hnojivami 

  • Nižšie riziko výskytu škodcov

  • Stabilné a riadené prostredie s vysokou produktivitou práce

  • Väčšia efektivita pestovania, vyššie výnosy z produkcie

  • Kvalitná a trvalo udržateľná produkcia

Hydroponická zelenina

Hydroponicky možno pestovať takmer všetko, najčastejšie sa tak pestujú paradajky, papriky, uhorky, listové šaláty, baklažány a jahody. Veľkou výhodou tohto systému je veľmi úsporné hospodárenie s vodou a hnojivami, ktoré sa v maximálnej možnej miere recyklujú. Napríklad na 1 kilogram paradajok vypestovaných hydroponicky stačí v priemere 20 litrov vody.

Naše akvaponické farmy a technológie

Existujú tri základné akvaponické systémy: NFT, DWC a MB. Každý z nich sa hodí pre iný typ farmy a produkcie. Využívame ich na svojich akvaponických farmách, na ktorých spájame najmodernejšie technológie s najnovším výskumom, to všetko s ohľadom na životné prostredie. Viac sa dozviete v našom videu.

6 dôvodov prečo veriť hydropónii

Hydropónia je budúcnosť poľnohospodárstva a ako taká má mnoho výhod. Pozrite sa na šesť najväčších.

Prínosy hydropónie oproti tradičnému poľnohospodárstvu

Hydroponické pestovanie potravín je jednoduchšie, zdravšie a efektívnejšie než tradičné poľnohospodárstvo. Nemusí sa zalievať, funguje aj v zime a ľudia s ním majú menej práce.

Úspora priestoru

Úspora energie

Nezávislosť od podnebia

Rýchly rast rastlín

Bez zalievania

Zdravé stravovanie

Prezrite si farmu spoločnosti Future Farming Kaly

Akvaponická, ekologická, výskumná a edukačná – taká je naša farma v Kaloch severne od Brna.

Zameriavame sa tu na chov pstruha dúhového a v rastlinnej časti pestujeme listovú zeleninu, bylinky a microgreens. Indoorová časť farmy poskytuje úrodu celoročne. 

Technológia moderného poľnohospodárstva

ZAPOJTE SA

Mohlo by vás zaujímať

Future Farming v médiách

Myslite globálne, konajte lokálne

Zapojte sa do komunity moderného poľnohospodárstva 21. storočia. Prispieť k lepšej budúcnosti našej Zeme môžete aj vy. Je to jednoduché.