Akvaponická farma Senica, Slovensko

Farmy

Akvaponická farma Senica, Slovensko

Náš prvý zahraničný projekt je umiestnený na Slovensku, severne od Bratislavy. Rovnako ako v Českej republike aj tu využívame tie najmodernejšie technológie na spoločný intenzívny chov rýb a pestovanie rôznych druhov zeleniny a byliniek. Produkcia akvaponickej farmy v Senici je určená na spotrebu na lokálnom trhu.

zelenina

250 ton ročne

ryby

400 ton ročne

Plánovaný investičný rámec

10,36 mil. EUR

dokončené 25 %

stav ku dňu: 1. 4. 2023

Produkčná akvaponická a rybia farma Senica

Akvaponická farma v slovenskej Senici je naším prvým zahraničným projektom a aj farmou, ktorá je zameraná prevažne na rybiu produkciu. Samozrejme, bez rastlín sa to nedá, avšak produkcia rýb bude v Senici dvakrát väčšia než úroda šalátov. Na ploche 5 500 metrov štvorcových plánujeme vypestovať 400 ton rýb a 250 ton neplodovej zeleniny ročne. Celá produkcia poputuje na lokálny trh.

 • 4 000 m²

  celoročný skleník

 • 1 500 m²

  indoorová časť na chov rýb

 • 250 ton ročne

  produkcia listovej zeleniny

 • 400 ton ročne

  produkcia sladkovodných rýb

Revitalizovaný brownfield

Farma v Senici sa buduje v priestore revitalizovaného brownfieldu, ktorý sme prispôsobili na potreby prevádzky akvaponickej farmy. Rovnako ako v Českej republike sa v nej využívajú tie najmodernejšie technológie na spoločný intenzívny chov rýb a pestovanie rôznych druhov zeleniny, byliniek a microgreens.

2023
2021
2024

 • 2021
 • 2022
 • 2023
 • Začiatok projektových činností

  Január, 2021

 • Začiatok stavebných prác – Rybia hala

  Január, 2022

 • Integrácia technológií – Rybia hala

  Január, 2023

  Nadväzujúca činnosť podľa plánu a financovania investora

Zameranie produkčnej akvaponickej ekofarmy Senica

Ryby

Ryby

Akvaponický chov rýb

V Senici budeme chovať pstruha dúhového – máme v pláne vyprodukovať 400 ton tejto lososovitej ryby ročne. Chov pstruha je technologicky veľmi komplikovaný – v chovných kadiach treba neustále udržovať nielen dostatočné množstvo kyslíka a stabilné podmienky, ale aj protiprúd, ktorý pstruhy potrebujú na spokojný život a rozmnožovanie. Úspešným chovom takto náročného druhu dokazujeme kvalitu používaných akvaponických technológií aj ich nastavení.

Šaláty

Šaláty

Pestovanie akvaponickej zeleniny

V rastlinnej časti našej vertikálnej ekologickej farmy v Senici bude prevažovať neplodová zelenina, teda hlavne rôzne druhy šalátov. Vďaka moderným technológiám zahŕňajúcim vertikálny pestovateľský systém s funkciou vykurovania, chladenia a zimného prisvecovania je umožnená produkcia zeleniny po celý rok.

Bylinky

Bylinky

Pestovanie akvaponických byliniek a microgreens

Microgreens, teda mikrobylinky, sú mladé rastlinky zeleniny, ktoré sa zbierajú a konzumujú vo fáze, keď im narastú prvé malé lístky. Ide o 2,5 až 15 cm vysokú zeleninu plnú aromatickej chuti s vysokou koncentráciou živín, vitamínov a antioxidantov. Naše akvaponické bylinky a microgreens sa budú na trh dodávať ako čerstvo nazbierané, tak aj spracované – napríklad v podobe pesta

Future Farming pestuje jedlo technológií budúcnosti

ZAPOJTE SA DO AKVAPONIE

Future Farming v médiách

Myslite globálne, konajte lokálne

Zapojte sa do komunity moderného poľnohospodárstva 21. storočia. Prispieť k lepšej budúcnosti našej Zeme môžete aj vy. Je to jednoduché.