Odborná prax

2. 10. 2019

Odborná prax alebo ako to vlastne vyzerá v aquaponickej prevádzke

Rád by som zaspomínal na svoje prvé dni na aquaponickej farme. Ustrašene vojdete do nového prostredia a neviete, čo Vás čaká. Nakoniec to ale nie je žiadna pohroma, jedná sa iba o jednoduché meranie. To sa zautomatizuje v priebehu pár dní. Každý deň je totiž potrebné zmerať dôležité hodnoty, ako sú teplota vody, teplota a vlhkosť vzduchu, pH, obsah dusičnanov a dusitanov a v neposlednom rade aj amoniaku.

Nie je to nič, čo by Vás stálo veľké úsilie a možnosť, že niečo pokazíte, je nízka. Samozrejme sa môže stať, že pri meraní nesprávne spočítate kvapky a nie ste si istí, či ste ich dali 5 alebo 4, ale kvôli tomu sa predsa nestrieľa. Zo začiatku je treba všetkému venovať zvýšenú pozornosť, ale časom sa tento proces stane natoľko prirodzeným, že pre Vás bude možné pracovať aj so zatvorenými očami. Akonáhle si to osvojíte, príde na rad aj nejaká tá manuálna práca, pretože – ako ma naučil jeden veľmi múdry človek – aquaponik musí byť tak trochu „všeumelec“. A tu prichádza výstavba outdoorového setu v podobe písmena A.

Aby všetko ladilo nielen esteticky, ale aj funkčne, museli sme vynaložiť veľa úsilia, potu a pracovať dlhé hodiny nadčas. Natieranie trubiek, ich lepenie a následná montáž. Nervy drásajúca situácia nastala vo chvíli, kedy sa mala pustiť do obehu voda. To je tá chvíľa, kedy zistíte, či ste zlepili všetko spoľahlivo a či nikde nič netečie. Systém musel byť pripravený k určitému dátumu, pretože bude slúžiť ako vizuálna pomôcka pri výuke a školení nových záujemcov o aquapóniu – koníček, ktorý časopis Forbes označil za povolanie budúcnosti.

Nie som príliš manuálne zručný, a preto som veľmi vďačný svojmu mentorovi, kolegovi a priateľovi, ktorý mi bol oporou v dobe celej praxe. Ktorý sa nebál pustiť ma k manuálnej práci, pretože vlastná skúsenosť je jediný zaručený spôsob, ako sa môžeme naučiť novým zručnostiam. Ďakujem Ti Ing. Mirek Fojtík, za všetko, čo si ma naučil, a za to, že si mi vytvoril príjemné pracovné prostredie, ktoré sme si po práci často spríjemnili večerným oddychom a pizzou.

Na záver by som chcel ešte poďakovať spoločnosti Future Farming s.r.o., ktorá sprostredkovala celú praktickú časť mojej odbornej praxe, a spoločnosti Flenexa Plus s.r.o.

ĎALŠIE ČLÁNKY

VŠETKY ČLÁNKY
calendar-fullcrossmenu